Pánevní dno a diastáza

Poporodní Jóga - Postpartum Yoga

Svalstvo pánevního dna patří mezi to nejdůležitější ( u mužů i žen ) při aktivaci hlubokého stabilizačního systému těla. Problémem bývá jeho nízká aktivita nebo je naopak "přeaktivováno", nemůže být tedy tím správným impulzním centrem energie pro naše tělo. Hyperaktivní nebo naopak ochablá svalová vlákna jsou potom problémem v podobě neúspěšného početí, inkontinence, změn nitrobřišního tlaku, poklesu dělohy u starších žen či potížích s prostatou u mužů. Díky správnému cvičení můžeme vzniklé problémy odstranit nebo jim úspěšně předcházet.

Cílem pravidelného cvičení je prevence, řešení mírných projevů inkontinence a především podpora funkce pánevního dna jako základ pro správné bezbolestné držení těla. 

Nabízím Vám možnost cvičit buď individuálně nebo skupinově v malé skupině žen na třech úrovních pokročilosti formou kurzu. Individuální i skupinové lekce mají označení dle pokročilosti Z, MP, S

Kurz je koncipován tak, aby se žena postupně naučila aktivovat svaly pánevního dna v jednotlivých vrstvách, souhra všech vrstev, aktivace pánevních svalů v základních statických polohách vleže na břiše, na zádech, na boku, vsedě, vkleče, a dále potom v dynamických polohách při chůzi apod., Důležitá je součinnost svalů pánevního dna s ostatními svalovými skupinami zad, břicha a dolních končetin. Vždy se na nejnižší úrovni zacvičuje správné dýchání v součinnosti s aktivitou svalovou. K aktivaci bránice a pomocných dýchacích svalů používáme nejčastěji Reboza (mexického šátku) a měkkých míčů různých velikostí (např. S-ball) Do lekcí patří i poměrně důsledná relaxace svalstva s masážními míčky a měkkými válci. 

Doporučuji si do lekcí vzít vlastní středně velký ručník! Cvičíme naboso. 

V tomto období je vhodné o sebe pečovat v domácím prostředí. Pokud jste u mne absolvovala lekce těhotenské jógy pro 1.,2.,3. trimestr, je žádoucí pokračovat ve Vámi známé sestavě cviků s drobnými úpravami dle poporodního stavu. 


Období šestinedělí

V tomto období je vhodné o sebe pečovat v domácím prostředí. Pokud jste u mne absolvovala lekce těhotenské jógy pro 1.,2.,3. trimestr, je žádoucí pokračovat ve Vámi známé sestavě cviků s drobnými úpravami dle poporodního stavu. 


Individuální lekce - kurz aktivní pánevní dno a břicho s diastázou

Každý, kdo někdy potřeboval odbornou pomoc ví, že cvičit dle videa nestačí, ba někdy může značně přitížit. Vždy je třeba se osobně setkat s odborníkem, který Vám péči vysvětlí, naučí, kontroluje. Při disfunkci pánevního dna je nutné začít s nácvikem dechovým vzorců a tam je kontrola maximálně důležitá. 

Problematika funkce pánevního dna je složitá, efektivitu zacvičení zvyšuje její správné pochopení a individuelně zacílený přístup. 

Jak probíhá kurz s individuelním přístupem.

  • kurz obsahuje 10 lekcí dle stupně pokročilosti a zacvičení - Z začátečník, MP mírně pokročilý, S pokročilý
  • klientka dochází 1x až 2x týdně plus pravidelně cvičí sám v domácím prostředí každý den
  • doba trvání 1 lekce je 75 minut 
  • z dlouholeté zkušenosti doporučuji si v době cvičení zajistit hlídání miminka, cvičíme vědomě na svém těle
  • součástí kurzu je i postupné odbourávání chybným pohybových vzorců při každodenních činnostech, 
  • výhodou ind. lekcí je možnost si miminko vzít s sebou do studia