Jóga pro těhotné

Gravid Jóga - Prenatal Yoga

Jóga pro těhotné je ucelený soubor poloh určených pro období gravidity, a to od momentu zjištění těhotenství až do samého okamžiku porodu. Tento systém pozic zaručuje zachování svalových skupin v průběhu těhotenství a naučí ženu relaxovat. Provádění jednotlivých pozic nemá ženu zatěžovat a je potřeba cvičení vždy sladit s dechem, protože správné dýchání se v józe považuje za nejdůležitější. Při cvičení je nutné se plně soustředit na každý pohyb, práce s myslí a vědomím je v józe stěžejní. Cvičení poloh není náročné, ale od jiných cvičení se liší zásadně.

Ženám, jež s jógou začínají, jsou nabízeny jednodušší varianty pozic a zohledňuji jejich aktuální zdravotní stav. Postupně přecházejí k těžším formám poloh a to velmi dobrovolně. Je potřeba si uvědomit, že v těhotenství je každý den zcela jiný a dle toho ke svému tělu přistupujeme. Pokud jeden den s lehkostí zacvičíte celou lekci, druhý den tomu tak být nemusí.

Individuální lekce zohledňuje vývoj gravidity a aktuální zdravotní stav ženy i její momentální potřeby. V lekcích využívám velký míč, měkké malé míče, relaxační a masážní míčky, jóga bloky, pásky a bolstery (měkké polštáře), Rebozo šátek. dvojitý míč tzv. burák 

Skupinové lekce jsou rozděleny na lekce určené ženám všech úrovní gravidity ( Gravid Jóga 1.,2.,3.trimestr) a na specializovanou lekci Gravid Jóga 3. trimestr, která se liší významně od předchozí jmenované. Zde se již připravujeme na porod s míčem a Rebozem. 

Kurz pohybové přípravy na porod s míčem a Rebozem

Jedná se o pohybovou a dechovou přípravu k porodu doplněnou o podporu Rebozem, tedy využití šátku před, při a po porodu, při porodu v polohách aktivních i odpočinkových. V kurzíku se pohybujeme především s velkým míčem a tzv. buráčkem tak, aby žena získala v polohách jistotu a našla v něm podporu a pomocníka.  Během kurzu se naučíme dýchat tak, aby se dech stal přirozeným spouštěčem a pomocníkem u porodu. Velmi využíváme mexický šátek Rebozo k podpoře, masáži a  houpání. Žena se v kurzu naučí bříško zavinovat šátkem v těhotenství a i po porodu.

Kurz obsahuje 3 lekce v individuálním režimu. Délka jedné lekce je 90 minut. 

V úvodu probíhá konzultace u čaje, kdy se domluvíme, co budeme dělat a co třeba ne. Součástí první lekce je i krátká verze celotělové těhotenské masáže Rebozem (lze absolvovat i v úplné verzi jako samostatnou pečující proceduru).

Obvykle pořizujeme z lekce krátké videonahrávky, které žena později doma využije. 

Kurzíček si můžete pro sebe objednat níže vyplněním formuláře.

"Pokud cvičíte pravidelně a s láskou, nenechte se odradit, úspěch se dostaví vždy. Budete-li ke cvičení přistupovat s kladnými pocity a využívat síly své představivosti, mohou se pokroky výrazně zrychlit. Neriskujte žádné zranění tím, že se budete nutit do dokonalé pozice a přetěžovat tělo více, než je v současné době schopno vydržet. Vždy záleží, jak jsou vaše svaly uvolněné a kdy vám dovolí pokročit o krok dále."

Důležité upozornění!

Na své zdravotní komplikace a případné omezení mne, prosím, upozorněte předem - vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka, srdeční obtíže, žilní obtíže atd. S nikým se nepoměřujte, uvolněte svou mysl i od ostatních! Při pocitech závrati necvičte se zavřenýma očima, v pozicích hlavou dolů pouze oči otevřené! Kdykoliv v průběhu lekce můžete cvičení přerušit, lehnout si na bok, odpočinout si. Kdykoliv si dojděte na toaletu, pak se v klidu připojte k hodině. Cvičte pouze pozice, které jsou Vám příjemné a v daném momentě Vám dělají dobře - je možné některé pozice vynechat. Výdrže v pozicích jsou vždy na 3 až 4 plné dechy.